Bezmaksas piegāde pasūtījumiem virs 35 EUR.

Free delivery for orders over 35 EUR

Topinambūra uzturvērība

Topinambūrs (Helianthus tuberosus L.) ir gan daudzu vitamīnu un minerālvielu avots, gan šķiedrvielu un olbaltumvielu avots. Topinambūrs ir saulespuķu dzimtas dārzenis.

Pēcc izskata tie līdzinās ingvera saknēm. To konsistence ir līdzīga  redīsiem svaigā veidā un kartupeļiem, kad tie ir izvārīti.

Topinambūra uzturvērtība

Topinambūrs (100 g) satur 290 kaloriju, 7 g olbaltumvielu, 12,3 g ogļhidrātu un 0 g tauku. Topinambūrs ir dzelzs, vara, magnija, fosfora un kālija avots, kā arī satur inulīnu 66% un pektīnu 13%.

Ogļhidrāti

Vairāk nekā 90 % no topinambūru kalorijām ir kompleksie ogļhidrāti. 100 g porcijas nodrošina aptuveni 10 % no dienā nepieciešamajām šķiedrvielām. Topinambūrā ir īpaši daudz inulīna, kas ir fermentējamas un ūdenī šķīstošas šķiedrvielas jeb prebiotiķis (barība labajām baktērijām).

100 g satur arī 9 gramus dabīgā cukura. Lai gan tas var šķist daudz, tomēr topinambūru glikēmiskais indekss ir zems. Tas nozīmē, ka tiem ir minimāla ietekme uz cukura līmeni asinīs, līdz ar to tas ir ieteicams kā kartupeļu aizstājējs cilvēkiem ar pirmsdiabēta vai cukura diabētu jeb tiem, kas vēlas samazināt ogļhidrātu daudzuma patēriņu.

Tauki

Topinambūra sastāvā ir niecīgs tauku daudzums. Tas ir vērtīgi, ja ievērojiet diētu ar zemu tauku saturu.

Vitamīni un minerālvielas

Topinambūri satur dažādus vitamīnus un minerālvielas, jo īpaši dzelzi, varu, magniju, fosforu un kāliju. Pievienojot šo dārzeni savai ēdienkartei, jūs saņemsiet arī nedaudz C vitamīna, dažādus B vitamīnus, kalciju un citas uzturvielas.

Dzelzs topinambūros ir nehēma dzelzs (dzelzs no avota, kas nav dzīvnieku izcelsmes). Ēdot pārtiku, kas bagāta ar C vitamīnu, piemēram, papriku, brokoļus un Briseles kāpostus, kopā ar topinambūriem Jūs varēsiet maksimāli palielināt šī dzelzs uzsūkšanos organismā.

Kopsavilkums

Topinambūrs ir bagātīgs komplekso ogļhidrātu avots, un, lai arī tajā ir daudz dabisko cukuru, tam ir minimāla ietekme uz cukura līmeni asinīs. Tas ir ar zemu glikēmisko indeksu. Topinambūri piedāvā arī nedaudz olbaltumvielu, kā arī dažādus vitamīnus un minerālvielas pietiekoši ievērojamā daudzumā.